Aktualności Sprawdź co u nas słychać.

Podatek od wynajmu - jak rozliczyć się w 2016 roku?

0 Komantarz(y)
1987
01-04-2016

Jak co rok, osoby czerpiące zyski z wynajmu nieruchomości muszą do 20 stycznia zadeklarować, w jaki sposób będą odprowadzały podatek dochodowy. Co do zasady decyzji tej nie można zmienić przez cały rok podatkowy, a do wyboru jest ryczałt, zasady ogólne i podatek liniowy.

Podatki zależne od formy wynajmu

Czym innym jest w myśl polskich przepisów tzw. wynajem prywatny, kiedy do wyboru podatnik ma skalę podatkową lub ryczałt ewidencjonowany, a czym innym wynajem jako forma przedsiębiorczości (wówczas można wybierać między skalą a podatkiem liniowym). W obu przypadkach domyślną formą opodatkowania jest skala podatkowa. Co ważne, osoby wynajmujące mieszkania prywatnie, muszą skupić się nie tylko na samych formach podatku, ale także tym, od której z kwot się go płaci. Według skali podatkowej oblicza się bowiem podatek dochodowy (w wysokości 18 lub 32%) od dochodu, a ryczałt to 8,5% od przychodu. Przychodem jest – w pewnym uproszczeniu – czynsz uzyskiwany od najemcy, natomiast dochodem – przychód pomniejszony o wydatki.

Pierwsze wrażenie może być błędne

Na pierwszy rzut oka opłacalną formą opodatkowania jest ryczałt. Wysokość podatku jest w tym przypadku teoretycznie niższa, jednak wiele zależy od tego, jakich odliczeń od przychodu dokona wynajmujący. Mogą wliczać się tutaj np. odsetki od kredytu, z którego finansowany był zakup nieruchomości, wydatki na remont, opłaty za użytkowanie wieczyste, podatki lokalne, koszty ponoszone na rzecz spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej, a także sama obsługa umowy, a więc na przykład prowizja dla pośrednika. W pewnych przypadkach wysokość tych kosztów może być na tyle wysoka, że zastosowanie rozliczenia na ryczałcie będzie już nieopłacalne.

Z drugiej jednak strony, pojawia się tutaj pewna pułapka. Podatnicy, którzy wybiorą rozliczenie na zasadach ogólnych, muszą zsumować wszystkie swoje dochody i dopiero od łącznej kwoty obliczyć podatek. Po przekroczeniu progu 85528 złotych trzeba od nadwyżki odprowadzać podatek w wysokości 32%, co może poważnie utrudnić wybór formy opodatkowania, jeśli jednocześnie uzyskuje się inne dochody, które mogą wpłynąć na przekroczenie progu wysokości podstawy opodatkowania.

Odliczenia pomagają w odzyskaniu podatku

Podobnie jak w latach poprzednich, podstawową dla wielu osób zaletą rozliczenia podatku dochodowego na zasadach ogólnych jest możliwość skorzystania z ulg i ułatwień. Przede wszystkim można rozliczyć się wspólnie z małżonkiem, co może oznaczać – jeśli współmałżonek nie pracuje – że próg podatkowy jest podwojony. Jest to także sposób korzystny dla osób samotnie wychowujących dzieci, a ponadto w przypadku skali podatkowej można skorzystać z odliczeń, które nie przysługują ryczałtowcom, w tym ulgę na dzieci, którą odlicza się już od podatku, a która może wynieść kilka tysięcy złotych (ale dopiero przy kilkorgu dzieciach).

Nie tylko wysokość podatków

Ważnym argumentem, poza wysokością należnego podatku, będzie niekiedy moment powstania obowiązku podatkowego. Jest on różny dla najmu prywatnego i w ramach działalności – niekiedy opłaca się wybrać tę drugą formę najmu, nawet jeśli rodzi to obowiązek opłacania składek ZUS, ponieważ wtedy inaczej rozlicza się koszty (według zasady memoriałowej, a nie kosztowej), ale niestety także dochody, natomiast w przypadku najmu prywatnego kosztem są tylko wydatki poniesione faktycznie w danym roku kalendarzowym, co w niektórych przypadkach może dość poważnie komplikować wybór formy opodatkowania. Jedynym pocieszeniem jest więc dla wynajmujących fakt, że wszystkie zasady pozostają praktycznie niezmienione w stosunku do roku 2014, co jednak nie zawsze czyni decyzję prostszą.

źródło: www.goscinnykrakow.pl

0.0
Ostatnia modyfikacja: 22 padziernik, 2015
Powiązane artykuły: Czy zakup nieruchomości od komornika, w ogóle się opłaca? Ceny wynajmu mieszkań w Krakowie II kwartał 2015
podatki podatek od wynajmu nieruchomości w 2015 roku podatki od wynajmu jak się rozliczyć w 2016 roku

Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

Artykuły

07-28-2015
Swietne szkolenia, cielkwi wykładowcy
07-09-2015
Wreszcie można się czegoś sensownego dowiedzieć…