Aktualności Sprawdź co u nas słychać.

Czy zakup nieruchomości od komornika, w ogóle się opłaca?

0 Komantarz(y)
1217
11-18-2015

Chcesz kupić nieruchomość za 75 albo 66% jej wartości rynkowej? Pewnie, każdy by chciał! Stąd właśnie duże zainteresowanie licytacjami komorniczymi. Pytanie tylko brzmi, jak uzyskiwane ceny mają się do rzeczywistej wartości tych nieruchomości. Jest sporo powodów, które sprawiają, że to, co wydaje się z daleka świetnym interesem, jest tak naprawdę sporą nierozwagą.

Ile są warte mieszkania od komornika?

Prawda jest taka, że wartości mieszkań czy domów wystawionych na licytacje komornicze nikt nie sprawdza. Rzeczoznawcy opierają się na bardzo ogólnikowych danych, a więc tym, co uda się odnaleźć w dokumentach. Jednak nie da się zaprzeczyć, że podstawowym czynnikiem, który powinien być tu brany pod uwagę, jest rzeczywisty stan nieruchomości. Mały eksperyment myślowy: jeśli jest to nieruchomość, której nawet komornik nie jest w stanie „wyczyścić”, to czy możesz założyć, że jest to mieszkanie zadbane? W niektórych przypadkach na pewno tak, ale uogólnienie, że tak jest zawsze, może poważnie zaszkodzić Twojemu przedsięwzięciu. Liczenie na to, że w drugiej licytacji wciąż dostępne są mieszkania czy domy w idealnym stanie, jest sporą naiwnością. Cena wywoławcza stanowi w pierwszej licytacji 75%, a w drugiej tylko 66% ceny ustalonej przez rzeczoznawców, ale czy jest to mniej niż wynosi rzeczywista wartość mieszkania? Najczęściej realne zyski, które można obliczyć po uwzględnieniu kosztów koniecznych napraw, to raptem 3-4%, a to jeszcze nie koniec problemów.

Mieszkanie o połowę tańsze? To niemożliwe.

Boom na mieszkania od komorników bierze swój początek w sieci. Jeśli obejrzysz sobie ogłoszenia mieszkań, których ceny są zawyżone w stosunku do wartości o 20 czy 30%, to później nie ma się czemu dziwić, jeśli licytacja komornicza za 75% wartości przyciąga tłumy. Tyle, że gdybyś chciał kupić mieszkanie na wolnym rynku, bez licytacji, z powodzeniem mógłbyś wyjściowa cenę obniżyć w drodze najprostszych negocjacji ze sprzedającym. Tak naprawdę więc przybranie jako punktu odniesienia cen mieszkań w ogłoszeniach bez zastosowania jakiejkolwiek rozsądnej korekty musi doprowadzić do błędów w dalszej perspektywie.

A może kupić zadłużone?

Alternatywą dla zakupu nieruchomości na aukcji komorniczej jest bezpośredni zakup zadłużonego mieszkania. W takiej sytuacji zyskujesz sporo: po pierwsze, hipoteka nieruchomości jest od razu wyczyszczona, bo w chwili zakupu właścicielem stajesz się Ty, a ewentualne roszczenia co do nieruchomości może wysunąć już tylko bank, który ewentualnie Tobie pomagał w sfinansowaniu zakupu. Druga korzyść to fakt, że w czasie negocjacji z osobą, która sprzedaje zadłużone mieszkanie, masz sporego asa w rękawie, ponieważ Twoja sytuacja startowa jest lepsza: sprzedający, tak czy inaczej, straci mieszkanie, bo albo sprzeda je Tobie, albo na licytacji komorniczej, przy czym od Ciebie może uzyskać cenę wyższą niż gwarantowane minimum od komornika (czyli cenę wywoławczą). Dlaczego się bić? Dlatego, że każda aukcja ma w sobie element hazardu. Cena tam jest bezustannie podbijana ponad granice zdrowego rozsądku. Jeśli cena wywoławcza zostanie podbita o 20 czy 30%, to możesz być pewien, że tę samą nieruchomość można było przed licytacją nabyć bezpośrednio od właściciela za równowartość ceny wywoławczej plus 10, może 15%.

Kto pomoże?

Tak naprawdę jedynymi, którzy znają reguły gry na rynku nieruchomości i mogą pomóc w konkretnym przypadku, są pośrednicy nieruchomości. Nawet jeśli masz sporą wiedzę, musisz pamiętać, że każdy przypadek jest nieco inny i to, co zwykle się opłaca, może być czasem początkiem najgorszej decyzji w Twoim życiu.

5.0
Ostatnia modyfikacja: 22 padziernik, 2015
Powiązane artykuły: Kurs Zarządcy Nieruchomości Podatek od wynajmu - jak rozliczyć się w 2016 roku? Bańka na rynku nieruchomości?
zakup od komornika zakup nieruchomości licytacja komornicza nieruchomość na licytacji

Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

Artykuły

11-30-2015
Kurcze a ja właśnie zgubiłam wszelkie dokumenty…
11-24-2015
Ciekawe szkolenie, teraz nie jest bezpiecznie, pewnie…
07-28-2015
Swietne szkolenia, cielkwi wykładowcy
07-09-2015
Wreszcie można się czegoś sensownego dowiedzieć…